کفسابی بانک مقالات فارسی و انگلیسی
» Caffeine may boost long-term memory ( چهارشنبه 13 فروردین 1393 )
» آدامس بجویم یا نه؟ ( چهارشنبه 13 فروردین 1393 )
» 11 ماده غذایی افزایش دهنده طول عمر ( چهارشنبه 13 فروردین 1393 )
» Nano Stops the Shock Wave ( شنبه 12 مرداد 1392 )
» بزرگراه رسالت ( شنبه 12 مرداد 1392 )
» متره و برآورد و اصول اولیه پیمانکاری ( شنبه 12 مرداد 1392 )
» It's all in the genes -- including the tracking device ( سه شنبه 4 تیر 1392 )
» هورمون‌های تیرویید و اهمیت سنجش آن‌ها ( سه شنبه 4 تیر 1392 )
» پیامدهای بهره‌گیری از استروپیدهای آنابولیک ( سه شنبه 4 تیر 1392 )
» همه چیز در مورد حجامت ( یکشنبه 15 اردیبهشت 1392 )
» Buying Sensors for Home Security ( جمعه 27 بهمن 1391 )
» مزایا و معایب ساختمانهای فلزی ( جمعه 27 بهمن 1391 )
» چند نمونه اسکیس با خطوط مستقیم ( جمعه 27 بهمن 1391 )
» It is Finished! ( یکشنبه 21 آبان 1391 )
» ادوات و اصطلاحات در مخابرات ( یکشنبه 21 آبان 1391 )
» معرفی سیستم ویدئو كنفرانس ( یکشنبه 21 آبان 1391 )
» دانلود جزوه زلزله دکتر دانش - دانشگاه خواجه نصیر ( جمعه 19 آبان 1391 )
» دانلود نرم افزار Etabs - تحلیل و طراحی سازه های ساختمانی CSI ETABS 9.7.4 StandAlone ( جمعه 19 آبان 1391 )
» منابع کنکور کارشناسی ارشد عمران ( جمعه 19 آبان 1391 )
» Endorphins: Natural Pain and Stress Fighters ( دوشنبه 15 آبان 1391 )
» ماشینهای الکتریکی ( دوشنبه 15 آبان 1391 )
» بررسی علل آسیب دیدن ترانس های توزیع و روش های پیشگیری ( دوشنبه 15 آبان 1391 )
» 4Signs Your Project is in Trouble ( پنجشنبه 11 آبان 1391 )
» Dealing with Redundancy - The Journey to Success ( سه شنبه 9 آبان 1391 )
» تاریخچه زمین لرزه های بزرگ در ایران ( سه شنبه 9 آبان 1391 )
» سازه ماکارونی ( سه شنبه 9 آبان 1391 )
» What Is Neuropathy? Neuropathy Causes And Treatments ( جمعه 5 آبان 1391 )
» غذاهایی که دیابتی ها نباید بخورند ( جمعه 5 آبان 1391 )
» خواص درمانی ذزت ( جمعه 5 آبان 1391 )
» 7Types Of Guys Women Can't Resist ( یکشنبه 30 مهر 1391 )

پیامدهای بهره‌گیری از استروپیدهای آنابولیکاستروییدهای آنابولیک موادی مصنوعی هستند که ساختمان شیمیایی آن‌ها شبیه هورمون‌های جنسی مردانه (آندروژن‌ها) است و بنابراین نقش‌های زیستی این هورمون‌ها را تقلید می‌کنند. آن‌ها رشد ماهیچه‌های اسکلتی (اثرهای آنابولیک) و نمو ویژگی‌های جنسی مردانه (اثرهای آندروژنی) را تقویت می‌کنند. بنابراین، عبارت «استروییدهای آنابولیک آندروژنیک» نام مناسب‌تری برای این ترکیبات است. با وجود این، به کار بردن عبارت استروییدهای آنابولیک مرسوم شده است. در این جا نیز همین عبارت به کار رفته است.

    1. استروئیدهای آنابولیک چه موادی هستند؟

استروئیدهای آنابولیک مواد مصنوعی هورمون‌مانند هستند که در دهه‌ی 1930 میلادی برای درمان کم‌کاری غده‌های جنسی مردان ساخته شدند. در این بیماری بیضه‌ها به مقدار کافی تستسوسترون (مهم‌ترین هورمون جنسی مردان) تولید نمی‌کنند. در نتیجه رشد و نمو و رفتارهای جنسی بیمار مختل می‌شود. کاربرد اصلی این مواد در پزشکی، درمان به تأخیر افتادن بلوغ، برخی ناتوانی‌های جنسی و کاستن از سرعت تحلیل رفتن بدن در عفونت HIV (ویروس ایدز) و بیماری‌های دیگر است.

در دهه‌ی 1930 میلادی دانشمندان دریافتند استروییدهای آنابولیک می‌توانند رشد ماهیچه‌های اسکلتی را در جانوران آزمایشگاهی تقویت کنند. پس از این کشف، نخست وزنه‌برداران و بدن‌سازان و سپس ورزشکاران سایر رشته‌های ورزشی از این ترکیبات بهره بردند. به این ترتیب، کاربردهای نادرست استروییدها چنان در میان ورزشکاران افزایش یافت که بر نتیجه‌ی مسابقات اثر گذاشت. تاکنون بیش از 100 نوع استرویید آنابولیک تولید شده است. در جدول زیر ترکیباتی که به طور معمول به کار می‌روند، فهرست شده است.

AWT IMAGE

   

 


  2. مکمل‌های استروئیدی چه نوع موادی هستند؟

مکمل‌هایی مانند دی‌هیدرواپی‌اندرسترون (DHEA) و اندروستن‌دیون (آندرو) می‌توانند در بدن به تستوسترون (هورمونی جنسی مردانه) یا ترکیبات مانند آن تبدیل شوند. از این رو، برخی عقیده دارند که آن‌ها اثر آنابولیک دارند و آن‌ها را به کار می‌برند. اما این که چنین تبدیلی، تستوسترون کافی را برای رشد ماهیچه‌ها فراهم می‌کند یا خود این ترکیبات رشد ماهیچه‌ها را تقویت می‌کنند، روشن نیست. در مورد اثرهای جانبی این ترکیبات نیز اطلاعات اندکی در دست است. به هر حال، اگر مقدار بسیار از این ترکیبات مصرف شود به طوری که سطح تستوسترون در بدن افزایش چشمگیری پیداکند، این مواد نیز همانند استروییدهای آنابولیک اثرهای جانبی خواهند داشت. 

    3. چرا برخی از مردم استروییدهای آنابولیک مصرف می‌کنند؟

یکی از دلایل کاربرد نابجای استروییدها، برای بهبود مهارت‌های ورزشی است. کاربرد نابجای استروئیدها، در میان بدن‌سازان رقابت‌جو، بسیار معمول است. میزان مصرف در میان سایر ورزشکاران، بسته به نوع ورزش متفاوت است. دلیل دیگر مصرف نابجای استروییدها، افزودن اندازه‌ی ماهیچه‌ها یا کاهش دادن چربی بدن است. افرادی که به این دلایل از استروییدها بهره می‌برند، اغلب به نوعی بیماری رفتاری دچارند که درآن مردان با وجودی که مقدار فراوان ماهیچه دارند، گمان می‌کنند ماهیچه‌ی اندکی دارند و ضعیف هستند و زنان با وجودی که لاغر هستند، گمان می‌کنند بسیار چاق هستند.

    4. استروییدهای آنابولیک چگونه مصرف می‌شوند؟

برخی استروییدهای آنابولیک به صورت خوراکی، برخی به صورت تزریق درون ماهیچه‌ای و برخی نیز به صورت ژل و کرم (که روی پوست مالیده می‌شوند) مصرف می‌شوند. از آن جا که مصرف‌کنندگان معتقدند اثری که مصرف استروییدهای مختلف بر اندازه‌ی ماهیچه‌ها دارند از مصرف جداگانه آن‌ها بیش‌تر است، به طور معمول از دو یا چند استرویید آنابولیک مختلف مصرف می‌کنند و از مخلوطی از استروییدهای خوراکی، تزریقی و پمادهای پوستی بهره می‌گیرند.

مقداری که مصرف می‌شود ممکن است 10 تا 100 برابر از مقداری که برای اهداف پزشکی تجویز می‌شود بیش‌تر باشد. مصرف‌کنندگان استروییدهای آنابولیک اغلب مقدار مصرف خود را در یک دوره 6 تا 12 هفته‌ای افزایش می‌دهند. در آغاز دوره مقدار اندکی مصرف می‌کنند و به آهستگی مقدار مصرف را بالا می‌برند. در نیمه‌ی دوم دوره، این مقدار به آهستگی کاهش داده می‌شود تا به صفر برسد. گاهی این دوره با دوره دیگری دنبال می‌شود که در آن شخص بدون مصرف دارو به ورزش خود ادامه می‌دهد. آنان معتقدند این شیوه، امکان میزان شدن بدن با مقدار بالای استروییدها را فراهم می‌سازد، اما این باورها هنوز به صورت علمی بررسی نشده‌اند.

    5. استروییدهای آنابولیک چه پیامدهایی بر سلامتی دارند؟

کاربرد نابجای استروییدهای آنابولیک با اثرهای جانبی گوناگونی ارتباط دارد. برخی از این اثرها از نظر ظاهری ناخوشایند هستند، مانند آکنه (التهاب موضعی پوست که به آشکار شدن جوش یا زخم‌هایی بر پوست می‌انجامد) و نمو پستان‌ها در مردان. برخی از آن‌ها زندگی مصرف‌کننده را به خطر می‌اندازند، مانند حمله‌های قلبی و سرطان کبد. بیش‌تر این اثرها در صورت کنار گذاشتن مصرف دارو برگشت‌پذیرند، اما برخی از آن‌ها پایدار و همیشگی هستند.

    دستگاه هورمونی

کاربرد نابجای استروییدهای آنابولیک در تولید عادی هورمون‌ها اخلال ایجاد می‌کند و باعث تغییرهای برگشت‌پذیر و برگشت‌ناپذیر می‌شود. تغییرهای برگشت‌پذیر عبارتند از: کاهش تولید اسپرم و تحلیل رفتن بیضه‌ها. تغییرهای برگشت‌ناپذیر عبارتند از: ریزش مو و بزرگ شدن پستان‌ها. در یک مطالعه روی مردان بدن‌ساز روشن شد که بیش از نیمی از آنان به تحلیل بیضه‌ها و بقیه به بزرگ شدن پستان‌ها دچار هستند. پژوهشگران معتقدند بزرگ شدن پستان‌ها به علت به هم خوردن تعادل عادی هورمون‌ها رخ می‌دهد.

استروییدهای آنابولیک در زنان باعث مردنمایی می‌شود. اندازه‌ی پستان‌ها و چربی بدن کاهش می‌یابد، پوست زمخت و کلفت می‌شود. کلیتوریس بزرگ می‌شود و صدا کلفت و مردانه می‌شود. همچنین، با وجود ریزش موی سر، رشد بیش از اندازه‌ی مو در بخش‌های دیگر بدن دیده می‌شود. در صورت ادامه‌ی مصرف استروییدهای آنابولیک، برخی از این اثرها برگشت‌ناپذیر می‌شود.

    دستگاه اسکلتی

افزایش مقدار تستوسترون و دیگر هورمون‌های جنسی که در دوران بلوغ رخ می‌دهد، باعث جهشی عادی در رشد می‌شود. پس از آن، وقتی این هورمون‌ها به مقدار معینی رسیدند، باعث بازایستادن استخوان‌ها از رشد می‌شوند. در این حالت این فرد به بیش‌ترین بلندی خود می‌رسد و پس از آن رشد طولی بیش‌تری نخواهد داشت. هنگامی‌که استروییدهای آنابولیک نابه‌جا مصرف شوند، مقدار هورمون جنسی بالا می‌رود که باعث بازایستادن پیش از هنگام استخوان‌ها از رشد می‌شود.

    دستگاه گردش خون

کاربرد نابجای استروییدهای آنابولیک با بیماری قلبی عروقی از جمله حمله‌ی قلبی وسکته حتی در ورزشکاران جوان (زیر 30 سال) مرتبط است. این مواد با تغییر میزان لیپوپروتئین‌ها که کلسترول را در خون جابه‌جا می‌کنند، به این مشکلات می‌انجامند. استروییدها، به ویژه نوع خوراکی آن‌ها، میزان لیپوپروتئین کم‌چگال (LDL) را افزایش و میزان لیپوپروتین پرچگال (HDL) را کاهش می‌دهند. LDL بالا و HDL پایین خطر آتروسکلروز را افزایش می‌دهد. در این عارضه، مواد چرب درون سرخرگ‌ها رسوب می‌کنند و جریان خون را با دشواری رو به‌رو می‌سازند. اگر خون کافی به قلب نرسد، شخص ممکن است به حمله‌ی قلبی و اگر خون کافی به مغز نرسد، به سکته‌ی مغزی دچار شود. هم‌چنین، استروییدها خطر شکل‌گیری لخته را در رگ‌های خونی افزایش می دهند که می‌تواند باعث اختلال در جریان خون و آسیب به ماهیچه‌ی قلب شود. در نتیجه، قلب خون را به خوبی پمپ نمی‌کند.

    کبد

مصرف استروییدهای آنابولیک با سرطان کبد و شکل‌گیری کیست‌های پر از خون در این اندام ارتباط دارد. پاره شدن این کیست‌ها باعث خونریزی داخلی می‌شود.

    پوست

آکنه (التهاب موضعی پوست که با جوش‌های صورت همراه است) کیست‌ها و پوست و موی چرب از عوارض مصرف نادرست از استروییدهای آنابولیک است.

    عفونت

بسیاری از کسانی که استروییدهای آنابولیک تزریقی مصرف می‌کنند، سرنگ‌های آلوده را  جداگانه یا به صورت اشتراکی به کار می‌برند. برخی از این مواد به طور غیر قانونی و در شرایط ناسالم تهیه می‌شوند. این عوامل خطر عفونت‌های ویروسی مانند ایدز و هپاتیت را افزایش می‌دهد. همچنین، عفونت‌های باکتریایی که می‌توانند باعث التهاب دیواره‌ی درونی قلب و درد و تورم در جای تزریق شوند، ممکن است به وجود آید.

    6. استروییدهای آنابولیک چه اثرهایی بر رفتار دارند؟

برخی گزارش کرده‌اند استروییدهای آنابولیک، به ویژه در مقدار بالا، تندخویی وستیزه‌جویی را تشدید می‌کنند. برخی از مصرف‌کنندگان این مواد گفته‌اند که آنان به رفتارهای تهاجمی (مانند برخورد فیزیکی، دزدی یا اسلحه یا استفاده از زور برای به دست آوردن چیزی) روی آورده‌اند. برخی نیز گزارش کرده‌اند به کارهایی مانند دزدی از فروشگاه‌ها و آسیب‌زدن به دارایی‌های دیگران دست زده‌اند. این افراد گفته‌اند هنگام مصرف استروییدهای آنابولیک به این گونه کارها ترغیب می‌شوند.

برخی پژوهشگران معتقدند استروییدهای آنابولیک نمی‌توانند به طور مستقیم در این رفتارها دخالت داشته باشند و چون مدتی است پژوهش‌های پزشکی به ارتباط بین استروییدها و ستیزه‌جویی معطوف شده است، این افراد این ارتباط را بهانه‌ای برای سلب مسؤولیت از خود در برابر این گونه کارها قرار داده‌اند.

یک راه برای پی بردن به درست یا نادرست بودن این دو باور متفاوت، این است که به گروهی از داوطلبان برای چند روز یا چند هفته مقدار زیادی استرویید آنابولیک داد و سپس وضعیت رفتاری آنان را با گروه شاهد مقایسه کرد. تا کنون چهار مطالعه از این دست انجام شده است. در سه مطالعه مشخص شد که استروییدهای آنابولیک در مقدار بالا تندخویی وستیزه‌جویی را تشدید می‌کنند، اما در یک مطالعه چنین اثری دیده نشد. از این رو، برخی از پژوهشگران گفته‌اند برخی استروییدها و نه همه‌ی آن‌ها باعث تشدید تندخویی و ستیزه‌جویی می‌شوند.

اثرهای رفتاری دیگری که برای استروییدهای آنابولیک گزارش شده است عبارتند از: سرخوشی، افزایش انرژی ،تحریک جنسی، نوسان‌های روحی، آشفتگی روحی، فراموشکاری و گیجی. باوجود این، هنوز مشخص نیست که استروییدهای آنابولیک تا چه اندازه‌ای در اختلالات رفتاری و کارهای خشونت آمیز اثر دارند.

    7. آیا استروییدهای آنابولیک اعتیادآور هستند؟

درصد نامشخصی از مصرف‌کنندگان استروییدهای آنابولیک به این داروها معتاد می‌شوند و با وجود مشکلات جسمی، اثرهای منفی بر روابط اجتماعی یا عصبی بودن و ستیزه‌جویی، به مصرف آن‌ها ادامه می‌دهند. آنان هنگام ترک این مواد به نوسان‌های روحی،خستگی، بی‌قراری، کاهش اشتها، بی‌خوابی، کاهش میل جنسی و افزایش میل به  مصرف استروییدها دچار می‌شوند. افسردگی خطرناک‌ترین پیامد ترک این مواد است، زیرا گاهی به خودکشی می‌انجامد.‌ این افراد باید زیر نظر متخصصان درمان شوند، زیرا برخی از نشانه‌های افسردگی سال‌ها پس از قطع مصرف این داروها می‌مانند.

ادامه مطلب...

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات