کفسابی بانک مقالات فارسی و انگلیسی
» Caffeine may boost long-term memory ( چهارشنبه 13 فروردین 1393 )
» آدامس بجویم یا نه؟ ( چهارشنبه 13 فروردین 1393 )
» 11 ماده غذایی افزایش دهنده طول عمر ( چهارشنبه 13 فروردین 1393 )
» Nano Stops the Shock Wave ( شنبه 12 مرداد 1392 )
» بزرگراه رسالت ( شنبه 12 مرداد 1392 )
» متره و برآورد و اصول اولیه پیمانکاری ( شنبه 12 مرداد 1392 )
» It's all in the genes -- including the tracking device ( سه شنبه 4 تیر 1392 )
» هورمون‌های تیرویید و اهمیت سنجش آن‌ها ( سه شنبه 4 تیر 1392 )
» پیامدهای بهره‌گیری از استروپیدهای آنابولیک ( سه شنبه 4 تیر 1392 )
» همه چیز در مورد حجامت ( یکشنبه 15 اردیبهشت 1392 )
» Buying Sensors for Home Security ( پنجشنبه 26 بهمن 1391 )
» مزایا و معایب ساختمانهای فلزی ( پنجشنبه 26 بهمن 1391 )
» چند نمونه اسکیس با خطوط مستقیم ( پنجشنبه 26 بهمن 1391 )
» It is Finished! ( شنبه 20 آبان 1391 )
» ادوات و اصطلاحات در مخابرات ( شنبه 20 آبان 1391 )
» معرفی سیستم ویدئو كنفرانس ( شنبه 20 آبان 1391 )
» دانلود جزوه زلزله دکتر دانش - دانشگاه خواجه نصیر ( جمعه 19 آبان 1391 )
» دانلود نرم افزار Etabs - تحلیل و طراحی سازه های ساختمانی CSI ETABS 9.7.4 StandAlone ( پنجشنبه 18 آبان 1391 )
» منابع کنکور کارشناسی ارشد عمران ( پنجشنبه 18 آبان 1391 )
» Endorphins: Natural Pain and Stress Fighters ( دوشنبه 15 آبان 1391 )
» ماشینهای الکتریکی ( دوشنبه 15 آبان 1391 )
» بررسی علل آسیب دیدن ترانس های توزیع و روش های پیشگیری ( دوشنبه 15 آبان 1391 )
» 4Signs Your Project is in Trouble ( پنجشنبه 11 آبان 1391 )
» Dealing with Redundancy - The Journey to Success ( سه شنبه 9 آبان 1391 )
» تاریخچه زمین لرزه های بزرگ در ایران ( سه شنبه 9 آبان 1391 )
» سازه ماکارونی ( سه شنبه 9 آبان 1391 )
» What Is Neuropathy? Neuropathy Causes And Treatments ( جمعه 5 آبان 1391 )
» غذاهایی که دیابتی ها نباید بخورند ( جمعه 5 آبان 1391 )
» خواص درمانی ذزت ( جمعه 5 آبان 1391 )
» 7Types Of Guys Women Can't Resist ( یکشنبه 30 مهر 1391 )

اطلاعاتی کامل در خصوص انواع باتری هاقلب کامپیوتر لب تاب، گوشیموبایل، دوربین فیلمبرداری دیجیتال یا دستگاه پخش MP۳ شما پردازنده یا نرمافزار نیست، باتری است . بدون آن، منبع همیشه در دسترس انرژی وسایل پرتابلالکترونیکی چیزی جز وسایل گران قیمت مگس وزن نیستند .متداولترین گونهباتری موجود در وسایل همراه ، یک باتری غیر قابل شارژ استاندارد است . اینباتریها از لحاظ شیمیایی به دو گونه عمده تقسیم می شوند : الکالاین یالیتیمی. اما وسایل همراه پراستفاده ، مانند لب تابها، گوشیهای موبایل وPDA ها معمولا به باتریهای قابل شارژ اتکا دارند دو نوع متمایز باتریهایقابل شارژ در بازار متداول است : نیکل ـ بنیاد . شامل نیکل ـ کادمیم ولیتیم بنیاد شامل لیتیم ـ یون و پولیمر لیتیم ـ یون .
   

                                           باتریهای غیرقابل شارژ استاندارد

الکالاین یا قلیایی (Alkaline ) :
   
کارآمدیباتریهای قلیایی معمولا ۱۰ برابر کارآمدی باتریهای قدیمی روی ـ کربن است .آنها طول عمر بیشتری دارند و می توانند ۸۵ درصد از ظرفیت خود را پس از پنجسال ذخیره حفظ کنند . باتریهای قلیایی کمتر نشت می کنند و در محدودهگسترده ای از دمای محیط می توانند کار کنند .
   
لیتیم (Lithium ) :
         
باتریهایلیتیم از لیتیم در حالت فلزی آن استفاده می کنند تا به یک چگالی انرژیبسیار بالا دست پیدا کنند ، در نتیجه مدت عمل طولانی و طول عمر نگهداری(در قفسه ) زیادی دارند . باتریهای لیتیم می توانند پس از پنج سال عدماستفاده تا ۹۷ درصد از ظرفیت اسمی خود را حفظ کنند. باتریهای لیتیم بهترینجایگزین برای باتریهای قلیایی استاندارد دوربینهای دیجیتال ، دستگاهای پخشMP۳ و سایر وسایل الکترونیکی هستند .
                                                   باتریهای شارژ شدنی

نیکل ـ کادمیم (Ni-cd یا nickel-cadmium ) :
   
باتریهاینیکل ـ کادمیم سرعت شارژ شدن بالایی را فراهم می سازند و می توانند طولعمر خوبی داشته باشند با بیش از هزار چرخه شارژ/دشارژ . اگر پیش از آنکهباتریهای نیکل ـ کادمیم کاملا دشارژ (خالی ) نشوند آنها را شارژ کنیدکارآیی آنها پایین می آید . بعضی از شارژرهای باتریهای نیکل ـ کادمیمدارای مداری برای دشارژ کردن باتری ، پیش از شارژ کردن آنها هستند .باتریهای نیکل ـ کادمیم به یک دوره break-in نیاز دارند . بسیاری ازسازندگان این نوع باتریها سه بار چرخه شارژ/دشارژ را پیش از آنکه باتری بهحالت بهینه خود برسد توصیه می کنند .
         
باتری های هیبرید نیکل ـ فلز (NّiMH یا nickel-metal hybride ) :
   
باتریهایNIMH سی تا چهل درصد ظرفیت انبارش بیشتری را نسبت به معادلهای نیکل ـکادمیم دارند، اما تعداد چرخه شارژ/دشارژ مجدد کمتری را پشتیبانی میکنندبین ۳۰۰ تا ۵۰۰ چرخه معمول است . باتریهای NIMH پیش از شارژ به دشارژ کاملنیاز ندارند ، در نتیجه می توانید پیش از یک استفاده طولانی برنامه ریزیشده ، آن را کاملا شارژ کنید . اگر باتری NIMH تعداد دفعات زیادی بطورکامل دشارژ (خالی) شود طول عمر آن کم می شود . هر چند اگر گاهی اجازه دهیدکه کاملا تخلیه شود به گونه ای بهینه کار خواهد کرد .شارژ کردن باتریهایNIMH نسبت به معادل باتریهای نیکل ـ کادمیم طولانی تر است و اگر بیش از حدشارژ شوند یا در زمانی که باتری داغ است شارژ ادامه یابد احتمال دارد کهخراب شوند . شارژرهای NIMH خوب می توانند جلوی شارژ بیش از حد باتری رابگیرند یا اگر دمای داخلی باتری زیاد باشد عمل شارژ را متوقف کنند .
باتری های لیتیم ـ یون (Lithium-Ion ):
باتریهای لیتیم ـ یون بالاترینچگالی انرژی را فراهم می سازند .تقریبا دو برابر انرژی قابل دسترسی ازباتریهای نیکل ـ کادمیم . آنها به دشارژ کامل نیاز ندارند ، به دورهbreak-in نیاز ندارند و از مسئله حافظه باتری خبر ندارند . می توانید درهر زمانی یک باتری لیتیم ـ یون را بی آنکه روی کارآیی باتری اثر بگذاردشارژ کنید ، اما چون باتریهای لیتیم ـ یون معمولا دارای طول عمرشارژ/دشارژ ۳۰۰ تا ۵۰۰ چرخه هستند اگر زود به زود و قبل از تخلیه ، اینباتری را شارژ کنید طول عمر باتری را پایین می آورید . با آنکه بسیاری ازسازندگان باتریهای لیتیم ـ یون طول عمر باتری را تا سه سال ذکر می کنند ،بعضی از مصرف کنندگان طول عمر تا ۱۸ ماه را گزارش کرده اند.
پولیمر لیتیم ـ یون (Li-Ion polymer ):
باتریهای پولیمر لیتیم ـ یونکه گاهی به Li-Poly یا Lipo نیز مشهورند ، اساسا شبیه به باتریهای لیتیم ـیون هستند . اختلاف اصلی در آن است که پولیمرهای لیتیم ـ یون بسیار نازکترهستند ، با اندازه هایی به کوچکی یک میلیمتر . باتریهای پولیمر لیتیم ـیون بسیار سبک نیز هستند و در برابر شارژ بیش از حد و نشت مواد شیمیایینیز مقاومترند . اما تولید آنها گرانتر از باتریهای لیتیم ـ یون تمام میشود و چگالی انرژی پایین تری دارند . باتریهای پولیمر لیتیم ـ یون بیشتردر وسایل الکترونیکی سبک وزن و گران قیمت مانند گوشیهای موبایل به کار میروند .
دقت در جابجایی:
همه انواع باتریها جایگزینپذیر نیستند . هرگز از باتری لیتیم ـ یون روی وسیله ای که برای استفاده ازاین نوع باتری طراحی نشده است بهره نگیرید . معمولا می توانید از باتریهاینیکل ـ بنیاد قابل شارژ به جای باتریهای الکالاین هم اندازه بهره بگیرید ومسئله ای پیش نیاید . اگر به جای باتری های غیر قابل شارژ استاندارد میخواهید از باتریهای قابل شارژ نیکل ـ بنیاد بهره بگیرید ، یک شارژر باکیفیت خوب بخرید . شارژرهای باتری خوب می توانند طول عمر باتری را زیادکنند.برچسب ها : اطلاعاتی کامل در خصوص انواع باتری ها ,


ادامه مطلب...

آیا واقعیت دارد که آب گرم زود تر از آب سرد یخ می بندد؟گرچه این پدیده باورکردنی نیست، اما حقیقت دارد. این پدیده فیزیکی باورنکردنی واقعا در یخچال خانه‌ها اتقاق می‌افتد. این پدیده برای دانشمندان غافلگیر کننده بود اما حقیقت داشت. شاید فکرکنید این پدیده جالب جدید است، اما این موضوع را از زمان ارسطو می‌دانستند و افرادی مانند ارسطو ، بیکن و دکارت مطالعاتی روی آن انجام داده بودند اما این پدیده تاسال 1969عملا در تحقیقات علم مدرن وارد نشده بود. در این سال دانش آموزان مدرسه‌ای در تانزانیا نسبت به این پدیده کنجکاو شده و آزمایش هایی روی آن انجام دادند و نام آن را امپمبا گذاشتند.
منظور از امپمبا چیست؟
اگر درون دو ظرف که شکل و جنس کاملا یکسانی دارند، مقدار آب کاملا مساوی ریخته شود و اختلاف دمای آن‌ها حدود 20 یا 30 درجه سلسیوس باشد و آن‌ها را با دقت بسیار زیاد و با یک روش سرد کنید، مشاهده خواهید کرد که آب گرم زودتر از آب سرد یخ می‌بندد و ما امپمبا را مشاهده خواهیم کرد. برای بررسی دلایل این پدیده توجه به موارد زیر ضروری است:
اگر شما دوظرف آب با دمای داشته باشید، گرچه دمای آن دوظرف یکسان است اما ممکن است خصوصیات بسیار متفاوتی داشته باشند. به عنوان نمونه یکی دمای جداره اش بسیار سرد و دمای مرکزش بسیار گرم است، در حالیکه دیگری دمای تمام نقاطش یکسان است. در واقع دماسنج میانگین دما را تعیین می کند. یا این که آب گرمی که تا خنک شده باشد با آبی که از ابتدا بوده است، بسیار متفاوت است. چرا ؟ ممکن است جرمش کم شود یا این که جریان‌های همرفتی سبب ایجاد یک توزیع ناهمگون در آب شوند . حتی ممکن است آب گرم تغییراتی در محیط اطراف خود یا ظرف به وجود آورد .

حال به بررسی دلایل می پردازیم:

1- فرض نمایید که اگردرون دو ظرف که شکل و جنس کاملا یکسانی دارند ، با مقدار آب کاملا مساوی ریخته شود و تفاوت دمای آن‌ها حدود 20 یا 30 درجه سلسیوس باشد و آن ها را با دقت بسیار زیاد و با یک روش می‌خواهیم سرد کنیم تا دمای آن ها به صفر برسد:
هنگام سرد شدن آب گرم ممکن است بخش قابل توجهی از آن بخار شود . این تبخیر دو تاثیر در جریان خنک شدن آب می‌گذارد. اول این که جرم آب کم می‌شود، پس خنک شدن آن راحت‌تر و سریع‌تر می شود و دوم این که برای عمل تبخیر نیاز به گرما می باشد و این گرما را از محیط اطراف خود می‌گیرد در نتیجه آب باقیمانده سریع تر سرد می شود. تبخیر بدون تردید یک عامل مهم توضیح پدیده امپمبا است. اما تنها دلیل نیست زیرا پدیده تبخیر نمی تواند مواردی از امپمبا را که در ظرف های در بسته انجام می‌شود را توجیه کند.

2- می‌دانید که انحلال پذیری گاز ها با افزایش دما در آب کمتر می شود. آب داغ گاز کمتری را نسبت به آب سرد در خود به صورت محلول دارد. این موضوع می تواند سبب آسانتر شدن همرفتی در آب گرم شود و آب گرم به طور یکنواخت تری خنک شود یا شاید بر اثر این پدیده گرمای لازم که باید از واحد جرم آب گرفته شود تا آب گرم یخ ببندد ، نسبت به آب سرد کاهش یابد. گرچه بسیاری از آزمایشگران طرفدار این توجیه هستند، اما تاکنون هیچ روش محاسبه‌ای برای آن ارائه نشده است.

3- احتمالا هنگامی که آب سرد می‌شود، جریان‌های همرفتی گسترش می یابند و دیگر یک توزیع یکنواخت حرارت در حجم آب نخواهیم داشت. می‌دانیم که چگالی با افزایش دما کاهش می‌یابد و به همین دلیل سطح آب از ته آن گرم تر است. آب گرم چگالی کمتری دارد، پس سبکتر است و روی آب سرد که سنگینتر است قرار می گیرد. این پدیده ( اثر سطح داغ ) نامیده می‌شود . می‌دانیم که حرارت آب از سطحش به بیرون منتقل می‌شود . پس آب با سطح داغ ، حرارتش را سریع تر از آنچه انتظار داریم از دست می‌دهد. وقتی آب گرم اولیه خنک می‌شود، ممکن است به دلیل جریان های همرفتی یک سطح داغ در آن ایجاد شود. پس سرعت خنک شدن آن از سرعت خنک شدن آب سرد اولیه در دمای میانگین یکسان بیشتر می شود.

4 -ایجاد تغییر در محیط : تفاوت نهایی بین سرد کردن آب گرم و آب سرد به خود آب مربوط نمی‌شود، بلکه به محیط اطراف بستگی دارد. آب گرم ممکن است در محیط اطراف خود تغییراتی ایجاد کند که در کل روند سرد کردن تاثیر بگذارد . برای نمونه اگر ظرف ها را روی لایه‌ای از یخ بگذاریم، ظرفی که دارای آب گرم است می‌تواند یک لایه از یخ زیر خود را ذوب و در حقیقت در آب صفر درجه ی حاصل قرار گیرد و تماس بهتری با سطح خنک کننده برقرار کند و انتقال حرارت راحت تر صورت گیرد.

گرچه به ذکر دلایلی برای توجیه این پدیده اشاره گردید، اما هنوز هیچ توضیح قابل قبول و ثابت شده‌ای برای این پدِیده وجود ندارد.
برچسب ها : آیا واقعیت دارد که آب گرم زود تر از آب سرد یخ می بندد؟ ,


ادامه مطلب...

متامتریال ماده‌ای برای نامرئی كردن اجسام!متامتریال به ماده مرکبی گفته میشود که دارای خواص نامتعارف الکترومغناطیس در ساختار وجودی خود است. بنا به گفته محققان، پرتوهای نوری که بر این ماده افکنده میشوند، به دور شیء میگردند و در طرف دیگر دوباره جمع شده و دقیقا در همان مسیر قبلی به راه خود ادامه میدهند.
هرچند این ایده در حال حاضر تنها در حد تئوری مطرح است است، اما محققین امیدوارند که در طی پنج سال آینده موادی را بسازند که برای امواج رادیویی قابل تشخیص نباشد.
متامتریال، ماده ای است که از ترکیب میله های ریز و مجموعه ای از حلقه های فلزی و مانند آنا ساخته شده است که برای اولین بار توسط دیوید اسمیت  استاد دانشگاه کالیفرنیا ساخته شد.
آنچه این مواد را غیر معمول کرده است، خاصیت ضریب شکست منفی نور در آنها است، به این معنا که این مواد نور را در جهت مخالف مواد عادی منکسر میکنند. مواد الکترومغناطیس تشکیل دهنده آنها میتواند با دستکاری مختصر و دقیق ساختارشان "تنظیم" نیزبشود.برچسب ها : متامتریال ماده‌ای برای نامرئی كردن اجسام! ,


ادامه مطلب...

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات